czwartek, 8 lipca 2010




WAKACJE 2010,

jedyne w Polsce miasto w krainie 44 wysp położone na trzech dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór. Miasto zamieszkuje prawie 41 tys. mieszkańców.


DLACZEGO TYM RAZEM


BO to jedyne takie miasto
  • położone na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu licznych rozlewisk, cieśnin morskich i bogatej przyrody,
  • o transgranicznym położeniu, z granicą lądową z Niemcami i morską ze Skandynawią
  • uznane i popularne uzdrowisko, dzięki unikatowemu mikroklimatowi, bogatym złożom mineralnych surowców leczniczych,
  • słynące pięknem najszerszej, czystej i bezpiecznej plaży, odznaczonej czterokrotnym wyróżnieniem "Błękitna Flaga",
  • o wyjątkowej zabudowie architektonicznej dzielnicy nadmorskiej, unikatowym zespole fortyfikacji i najwyższej na polskim wybrzeżu oraz jednej z najwyższych na świecie latarni morskiej,
  • z doskonałymi warunkami dla turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej, żeglarstwa i wędkarstwa,
  • z bogatą ofertą imprez kulturalnych i sportowych


CIEKAWOSTKI:

1917 - aż tyle godzin w ciągu roku nad Świnoujściem świeci słonce. Dziennie daje to średnio aż 300 minut przyjemnego wygrzewania! O palmę pierwszeństwa w kategorii "najbardziej słoneczny region turystyczny". Uznam rok w rok rywalizuje z sąsiednimi wyspami - Rugia i Hiddensee. Bezsporne jest jedno - nasz zakątek Bałtyku należy do najpogodniejszych regionów Północnej Europy. Tu rzadziej niż gdzie indziej deszczowa aura psuje urlopowe plany. Zazwyczaj deszczowe chmury szybko przeganiane są przez morską bryzę.
Duże nasłonecznienie i niewielka głębokość Zatoki Pomorskiej sprawiają, że kurorty na Uznamie i Wolinie mają jeszcze jeden ceniony przez wczasowiczów walor - ciepłą wodę. Temperatura Bałtyku jest u nas nawet o kilka stopni wyższa niż w innych nadmorskich miejscowościach.

6 - tylko tyle gramów soli jest w litrze morskiej wody ze świnoujskiej plaży. Jedynie 6 promili zasolenia Zatoki Pomorskiej uprawnia do tego, by naszą część Bałtyku z dumą nazywać "najsłodszym morzem". Miliony wczasowiczów co roku doceniają uroki kąpieli bez przykrego szczypania oczu, niesmaku w ustach i lepkiej od soli skóry.

216 000 000 000 - aż tyle ziaren mieści się w metrze sześciennym piasku ze Świnoujścia. Należy on do najdrobniejszych piasków występujących w przyrodzie. Mikroskopijne drobiny nanoszone są tu przez jesienne i wiosenne sztormy, które "podkradają" piach z sąsiednich kurortów o malowniczych, klifowych wybrzeżach. To tłumaczy, dlatego świnoujska plaża jest tak szeroka a piasek tak delikatny i przyjemny w dotyku.




Międzyzdroje.
Stawa Młyny.

Promenada. Świnoujście.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz